WIRTUALNA  PRZYRODA


DOLINA BARYCZY – OBSZAR NATURA 2000

zajęcia terenowe uczestników pracowni biologii w Dolinie Baryczy

Każda pora roku jest dobra na obserwację przyrody. Kontakt z naturą ma fantastyczny wpływ na człowieka, na wszystkie jego zmysły, na cały układ nerwowy. Także oglądanie zdjęć i filmów przyrodniczych wywołuje pozytywne reakcje. Jednak ani zdjęcia ani filmy nie są w stanie oddać różnorodności zapachów i dźwięków, które towarzyszą przyrodniczym wyprawom. Niestety.

Ponieważ aktualnie musimy przebywać w swoich domach, filmy i zdjęcia przyrodnicze niech staną się teraz namiastką przyrodniczych wypraw i choć na chwilę oderwą nas od codzienności. Zapraszamy zatem do WIRTUALNEJ PRZYRODY!

Zapraszamy do obejrzenia filmów z miejsc, gdzie przez wiele lat bywaliśmy, zwłaszcza wiosną, z uczestnikami naszych zajęć. Miejsca to niezwykłe, z którymi mamy cudowne wspomnienia, które wiele nas nauczyły i gdzie spotkaliśmy wspaniałych ludzi i prawdziwych pasjonatów-przyrodników.

Siądźcie wygodnie, wyciszcie się i zanurzcie w atmosferę tamtejszej przyrody. Jeśli uroda tych miejsc Was zachwyci, to uwierzcie, że na żywo jest tam jeszcze piękniej i gorąco zachęcamy do odwiedzenia tych przyrodniczych perełek. Oczywiście gdy będzie już to tylko możliwe.

My również chętnie poddamy się magii wspomnień. A więc zaczynamy…

Na początek :

„Rytmy Natury w Dolinie Baryczy”


STAWY ZATORSKIE – OBSZAR NATURA 2000

zajęcia terenowe uczestników pracowni biologii na stawach zatorskich

Kolejny film przedstawia inne miejsce często  przez nas odwiedzane. Jest to Dolina Górnej Wisły, zaliczana, podobnie jak Dolina Baryczy, do obszarów chronionych NATURA 2000. Główna treść filmu dotyczy gatunków ptaków wodno-błotnych, w tym niezwykle rzadkiego ślepowrona, którego mieliśmy okazję obserwować w okresie lęgowym. W filmie opowiedziano także historię powstania stawów karpiowych i ich wpływie na życie ptaków. Bardzo ciekawe i ważne są fragmenty mówiące o równowadze, jaka nastąpiła pomiędzy ekonomicznymi interesami rybaków i ochroniarskimi interesami ornitologów, które z pozoru tylko wydają się nie do pogodzenia. Film pokazuje, że współpraca jednych z drugimi procentuje w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Zapraszamy na film:

LIFE.VISTULA.PL Nie bądź ślepy na ślepowrona


REZERWAT  ŁĘŻCZOK

 zajęcia terenowe uczestników pracowni biologii w rezerwacie

Jednym z ulubionych miejsc do podglądania ptaków w okresie lęgowym podczas naszych wiosennych wycieczek jest Rezerwat Łężczok. Obok wielu przyrodniczych zalet, jest także ta, iż znajduje się on stosunkowo niedaleko od Katowic. Samochodem można tam dojechać w niecałą godzinę.
W roku 2015 staraniem Nadleśnictwa Rudy Raciborskie wydano piękny album poświęcony rezerwatowi, pt. „Rezerwat Łężczok – perła śląskiej przyrody”, którego okładkę prezentujemy

ródło:https://www.empik.com/rezerwat-lezczok-perla-slaskiej-przyrody-opracowanie-zbiorowe,p1113809665,ksiazka-p ).

Informacje zawarte w części poświęconej historii powstania rezerwatu, podważają powszechną wiedzę, że założycielami stawów w XIII wieku, będących dzisiaj podstawą jego walorów przyrodniczych był zakon cystersów.

Niestety album nie jest już dostępny na rynku. W naszej pracowni, posiadamy kilka egzemplarzy (tylko do wglądu), które otrzymaliśmy w 2015 roku nieodpłatnie dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Zapraszamy do rezerwatu:
informacje nt. rezerwatu:
https://przyroda.katowice.pl/pl/ochrona-przyrody/obiekty-ochrony-przyrody/rezerwaty-przyrody/94-rezerwat-czok 

Rezerwat przyrody Łężczok

Rezerwat przyrody Łężczok – gęsi gęgawy

Kaczka hełmiatka zwyczajna (Netta rufina) Łężczok Rezerwat Przyrody


ZIELONE KATOWICE

zajęcia terenowe uczestników pracowni biologii

Celem naszych zajęć w terenie i krótkich wycieczek są także obszary zielone w naszym mieście. Katowice obok miejsc mocno zmienionych przez przemysł posiadają także wiele terenów zielonych. Niektóre z nich są na tyle cenne przyrodniczo, że objęto je formami ochrony przyrody, takimi jak: rezerwat, zespół przyrodniczo-krajobrazowy i użytek ekologiczny. Co roku w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Szopienice-Borki prowadzimy jesienny oraz zimowy monitoring ptaków. Włączamy się  w ten sposób w ogólnopolskie akcje liczenia ptaków na jesiennych przelotach oraz zimowiskach. Jakiś czas temu nasza pracownia prowadziła bardzo ciekawy projekt, w którym brali udział uczniowie i nauczyciele okolicznych szkół. W ramach projektu poznawaliśmy tereny przekształcone antropogenicznie oraz tereny zielone, w tym obszary chronione, po to by móc odpowiedzieć na pytanie: Czarny czy zielony Śląsk?. Pytanie to było przewodnim tematem naszego projektu, na który składały się warsztaty, wycieczki, badania w terenie oraz podsumowująca konferencja.

Zapraszamy do poznania ZIELONYCH KATOWIC.

  • Informacja nt. form ochrony przyrody w Katowicach:

https://ongeo.pl/geoportal/katowice/ochrona-przyrody

https://www.katowice.eu/SiteAssets/miasto/turystyka-i-sport/natura-miasta/Przyroda%20katowickich%20las%C3%B3w.pdf

  • Informacja nt. Rezerwatu Ochojec:

https://przyroda.katowice.pl/pl/attachments/article/674/PrzyrodaGornegoSlaska_88-2017_s8-10.pdf

  • Informacja nt. Rezerwatu Las Murckowski:

https://przyroda.katowice.pl/pl/przyroda-nieozywiona/wody/55-ochrona-przyrody/obiekty-ochrony-przyrody/rezerwaty-przyrody/93-rezerwat-las-murckowski

Film na temat rezerwatów:


OBOZY NAUKOWE BIOLOGÓW W POLSKICH PARKACH NARODOWYCH

Nasze przyrodnicze wędrówki to nie tylko jednodniowe wycieczki. W poprzednich latach, w okresach wakacyjnych, realizowaliśmy projekt pt. „Obozy naukowe biologów w polskich parkach narodowych”. Celem każdego wyjazdu, było poznanie walorów przyrodniczych parku    oraz problemów jakie pojawiają się dla miejscowej ludności w związku z zamieszkaniem  w sąsiedztwie terenów chronionych. W każdym parku nawiązywaliśmy kontakty z pracownikami naukowymi, dzięki czemu poznawaliśmy obszary parków razem z najlepszymi fachowcami oraz miejsca, do których nie docierali zwykli turyści. Przemierzaliśmy wspólnie dziesiątki kilometrów, odwiedzaliśmy muzea przyrodnicze i ośrodki edukacyjne, uczyliśmy się, prowadziliśmy ciekawe rozmowy z dyrektorami i pracownikami parków oraz miejscową ludnością, pracowaliśmy na rzecz środowiska przyrodniczego parków. W Białowieskim PN braliśmy udział, wspólnie z grupą młodzieży niemieckiej, w ogólnopolskiej akcji liczenia bocianów w gniazdach. Wyjazd ten był zorganizowany w ramach większego międzynarodowego projektu polsko-niemieckiego pojednania.

Nasi wychowankowie, którzy uczestniczyli w tych obozach i trafiają na tę stronę, (chyba, z dużym sentymentem?) razem z nami, chętnie przypomną sobie te miejsca a z pamięci wydobędą atmosferę wspólnych wędrówek i wspólnie spędzonych chwil. Zdjęcia z obozów znajdują się w dokumentacji pracowni i na pewno w prywatnych zbiorach wychowanków 🙂

Innych natomiast zachęcamy do odwiedzania polskich parków narodowych i odkrywania tego  co w ich przyrodzie najcenniejsze.

Na mapie polskich parków narodowych czerwonymi ramkami zaznaczono te, które poznawaliśmy z wychowankami w różnych latach

Źródło mapy: https://www.naszakgp.pl/parki-narodowe-polski/

 

 

Przypomnienie walorów przyrodniczych odwiedzanych polskich parków narodowych


OBSERWACJE PRZYRODNICZE
 
Podczas przyrodniczych wycieczek stale towarzyszą nam rozmaite gatunki roślin. Na ogół trudno jest spotkać dzikie zwierzęta. Jeśli znamy rodzaje śladów, jakie zwierzęta zostawiają, a są one charakterystyczne dla każdego gatunku, np. zgryzy, odchody, wypluwki, nory, dziuple, tropy, głosy, zapachy, resztki szkieletów, zrzuty poroży, pióra, wylinki, itd., to jesteśmy w stanie ocenić gatunek występujący w danym miejscu. Bezpośrednie obserwacje żywych zwierząt są niezwykle rzadkie. Wyjątkiem są na pewno ptaki, które zasiedlają różne środowiska. Dobrym sposobem obserwacji zachowań zwierząt, jest coraz częściej stosowane przez przyrodników, badaczy i leśników montowanie foto pułapek i kamer w miejscach spodziewanych wędrówek zwierząt czy miejscach ich bytowania. Foto pułapki rejestrują obraz, który można odtwarzać później a kamery pozwalają na obserwację w czasie rzeczywistym. Jest to niezwykle ciekawe i ekscytujące doświadczenie dla każdego miłośnika przyrody.
Wybierając się w teren warto pokusić się o poznanie przynajmniej kilku gatunków roślin czy ptaków, czyli tych elementów przyrody, które spotkać i obserwować najłatwiej. Ponieważ większość z nas posiada smartfony, to warto je wykorzystać także w celach przyrodniczych. Polecamy wypróbować mobilne aplikacje, które świetnie sprawdzają się w terenie i pozwalają „na żywo” rozpoznać roślinę czy ptaka.

OBSERWACJE ZWIERZĄT ZA POMOCĄ KAMER I FOTO PUŁAPEK

Obserwacje na żywo – online:
Ujęcia z foto pułapek:

PROPOZYCJE APLIKACJI PRZYDATNYCH PODCZAS PRZYRODNICZYCH WYCIECZEK

A tutaj propozycja aplikacji, która pozwala być w różnych miejscach na Ziemi, w tym w najciekawszych parkach narodowych, pozwala także oglądać w czasie rzeczywistym zwierzęta na różnych kontynentach, np. afrykańskie lwy czy słonie:

 
Wypróbujcie wszystko i życzymy przyjemnej zabawy!