WYSTAWY


Zapraszamy na wirtualną wystawę malarstwa Aleksandry Jarockiej „Struktura żywiołów”. Co drugi dzień publikować będziemy jeden obraz z tego cyklu. Artystka poszukuje formy obrazu poprzez śmiałe ślady pędzla i faktury. Jej malarski świat wciąż rekonstruuje się, przetwarza, tętni, zmienia, aby w końcu zatrzymać się w bezruchu…, tylko na chwilę.

Aleksandra Jarocka: Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Malarstwo.
Cykl obrazów zatytułowanych „Struktura żywiołów” jest cyklem przedstawiającym obrazy z „nutą” abstrakcji.
Podczas pracy zmagam się z płaszczyzną obrazu w celu uzyskania iluzji przestrzeni. Mimo tego, że zaczynam malować obraz z pewnym pomysłem i koncepcją, to nie zamykam się na niekontrolowane ruchy pędzla, na swobodę, która często towarzyszy mi podczas malowania. Tworzę swój świat, pełen kolorów, oparty na własnych myślach i obserwacjach, nieustannie poszukując tego „o co mi chodzi”. Maluję na dużych formatach ze względu na możliwość uzyskania pogłębionego przekazu, który sprzyja mojej twórczości. Za podstawę obrazu traktuję szybki szkic farbami na płótnie. Bazą do szkiców stały się u mnie fotografie obiektów abstrakcyjnych o geometrycznych kształtach.
Interesują mnie tylko te obrazy, w których artysta stwarza lub stara się stworzyć własny świat. […]

Świat, który stwarza malarz jest światem plastycznym. Nie mogą nim rządzić inne prawa prócz praw plastycznych. Prawa plastyczne, jakie rządzą światem stworzonym przez artystę, czy są one już znane, czy rewelacyjnie odkrywcze – muszą dotrzeć do widza, by mógł on żyć życiem tego świata. Inaczej dzieło jego stwarza doznanie, a nie przeżycie.
Eugeniusz Eibisch, Współcześni malarze polscy.

Więcej na

Opublikowany przez Galerie Pałacu Młodzieży w Katowicach Poniedziałek, 8 czerwca 2020

 


Stefan Lechwar – absolwent katowickiej ASP (2001), profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związany z Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji, Instytutem Sztuk Plastycznych w Cieszynie. Wykładał także na Uniwersytecie Opolskim, w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach a obecnie również na Akademii WSB (Wydział Zamiejscowy w Cieszynie).
Zajmuje się plakatem, grafiką projektową i malarstwem. Swego czasu także teatrem.
Wziął dotychczas czynny udział w ponad dwustu wystawach krajowych i zagranicznych, w tym indywidualnych i zbiorowych. Był jurorem w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych konkursach związanych ze sztuką i projektowaniem.
W 2008 – stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pt. „Polska SZKODA? Plakatu”.

Dzień dobry,
pomysł na e-wystawę zatytułowaną „Zostańcie w pokoju”, jak łatwo się domyślić, zrodził się niejako pod presją obecnej sytuacji na świecie. Choć w planach mieliśmy wyznaczoną na ten termin „tradycyjną” ekspozycję moich najnowszych plakatów w murach katowickiego Pałacu Młodzieży, zmuszeni jesteśmy spotkać się w innej formie i z innym zestawem prac. Właśnie – publikowanie on-line plakatów, które już regularnie krążą w sieci, traci sens i nie jest potrzebna ku temu kolejna, specjalna okazja.
Postanowiłem zamiast tego podjąć jakieś wyzwanie, może nawet challenge i zrealizować w najbliższym czasie serię prac specjalnie na tę okoliczność. A zatem wirtualna galeria jest póki co pusta. Czym się zapełni, jeszcze nie wiadomo, sam tego nie wiem do końca, ale zaryzykuję.
Zamknięty we własnym pałacu i komnacie, spróbuję odnieść się do tematu potrzeby kontaktu z ludźmi, tymi najbliższymi i mniej bliskimi. Będzie na pewno o e-narzędziach służących komunikowaniu się, ale wszystko za pomocą tradycyjnego warsztatu typu hand-made. No może z małą pomocą komputera.
Grafiki będą regularnie pojawiać się na stronie Wydarzenia na FB.
Dziękuję Dyrekcji Pałacu Młodzieży w Katowicach za kolejną możliwość prezentacji, Ani Krasnodębskiej za zaufanie i ponowne zaproszenie. Do prawdziwego zobaczenia.
Zostańmy w pokoju!
Dużo zdrowia życzy Stefan Lechwar

więcej na 

 

 


ARCHIWUM


„Na całej połaci śnieg…”