WYSTAWY


Stefan Lechwar – absolwent katowickiej ASP (2001), profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związany z Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji, Instytutem Sztuk Plastycznych w Cieszynie. Wykładał także na Uniwersytecie Opolskim, w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach a obecnie również na Akademii WSB (Wydział Zamiejscowy w Cieszynie).
Zajmuje się plakatem, grafiką projektową i malarstwem. Swego czasu także teatrem.
Wziął dotychczas czynny udział w ponad dwustu wystawach krajowych i zagranicznych, w tym indywidualnych i zbiorowych. Był jurorem w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych konkursach związanych ze sztuką i projektowaniem.
W 2008 – stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pt. „Polska SZKODA? Plakatu”.

Dzień dobry,
pomysł na e-wystawę zatytułowaną „Zostańcie w pokoju”, jak łatwo się domyślić, zrodził się niejako pod presją obecnej sytuacji na świecie. Choć w planach mieliśmy wyznaczoną na ten termin „tradycyjną” ekspozycję moich najnowszych plakatów w murach katowickiego Pałacu Młodzieży, zmuszeni jesteśmy spotkać się w innej formie i z innym zestawem prac. Właśnie – publikowanie on-line plakatów, które już regularnie krążą w sieci, traci sens i nie jest potrzebna ku temu kolejna, specjalna okazja.
Postanowiłem zamiast tego podjąć jakieś wyzwanie, może nawet challenge i zrealizować w najbliższym czasie serię prac specjalnie na tę okoliczność. A zatem wirtualna galeria jest póki co pusta. Czym się zapełni, jeszcze nie wiadomo, sam tego nie wiem do końca, ale zaryzykuję.
Zamknięty we własnym pałacu i komnacie, spróbuję odnieść się do tematu potrzeby kontaktu z ludźmi, tymi najbliższymi i mniej bliskimi. Będzie na pewno o e-narzędziach służących komunikowaniu się, ale wszystko za pomocą tradycyjnego warsztatu typu hand-made. No może z małą pomocą komputera.
Grafiki będą regularnie pojawiać się na stronie Wydarzenia na FB.
Dziękuję Dyrekcji Pałacu Młodzieży w Katowicach za kolejną możliwość prezentacji, Ani Krasnodębskiej za zaufanie i ponowne zaproszenie. Do prawdziwego zobaczenia.
Zostańmy w pokoju!
Dużo zdrowia życzy Stefan Lechwar

więcej na 

 

 


ARCHIWUM


„Na całej połaci śnieg…”