Lato w Teatrze

W katowickim Pałacu Młodzieży już drugi tydzień trwa projekt Lato w Teatrze, podczas którego grupa około 40 uczestników pracuje pod okiem autorytetów z różnych dziedzin teatralnych. Zaangażowana w projekt młodzież wraz z organizatorami zaprasza na premierę spektaklu pt. „ZNZ / Żeby nie zgubić”, który jest efektem dwutygodniowej pracy warsztatowej.

Prosimy o pomoc w promocji wydarzenia i zapraszamy na spektakl. W załączeniu przesyłamy informację prasową oraz plakat promujący wydarzenie.

 

Wydarzenie FB:
https://www.facebook.com/events/290005728025986/

Kontakt / Jagoda Stuła / 507-702-727

Wrzesień 2016

Scena Pałacu Młodzieży w Katowicach


03.09.2016

Gala Dębowych Liści – Związek Harcerstwa Polskiego


12.09.2016 godz. 18.00

„Skrzypek na Dach(a)u” reż. B. Smoleń – spektakl przygotowany przez młodzież z X LO w Katowicach

Bilety do nabycia godzinę przed spektaklem.


15.09.2016 godz. 18.00

Spektakl „ZNZ – Żeby nie zagubić”

Wstęp wolny

Spektakl ZNZ / Żeby nie zgubić to efekt dwutygodniowych warsztatów odbywających się w ramach projektu Lato w teatrze z Fundacją Szafa Gra.

Lato w teatrze to projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


16.09.2016 godz. 19.00

Spektakl „Bodo Cafe”

“Bodo Café” to barwne i rozśpiewane widowisko, które zabiera publiczność do epoki piosenek z duszą i charakterem. Łączy znane i lubiane piosenki filmowe z lat 30-tych poprzedniego stulecia oraz porywającą muzykę na żywo z pełną wdzięku, komediową historyjką miłosną.

Spektakl muzyczny “Bodo Café” przenosi publiczność do międzywojennej Warszawy, by przypomnieć atmosferę ówczesnych kabaretów i teatrów rewiowych oraz brzmienie dawnych przebojów srebrnego ekranu. Piosenki filmowe Eugeniusza Bodo składają się na opowieść o kochliwym i niezmiernie przy tym roztargnionym Zygmusiu. Główny bohater zjawiając się w Bodo Café wpada w sam środek miłosnej awantury i uruchamia lawinę komicznych zdarzeń.

Jedynie w Bodo Café można spotkać wszystkowiedzącego kelnera i ognista tancerkę flamenco wraz z szeregiem barwnych postaci rodem z przedwojennych kabaretów, posłuchać najpiękniejszych sentymentalnych piosenek i przeżyć jedyną w swoim rodzaju terapię
przez …TANGO!

BILETY:
30 zł ulgowy (seniorzy 60+, młodzież i studenci po okazaniu ważnej legitymacji)
50 zł normalny

BILETY dostępne:
– w kasie w budynku "Katowice – Miasto Ogrodów" plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -17.00
– on-line:
www.bilety24.pl, www.ticketportal.pl, www.bodocafe.evenea.pl


22.09.2016 godz. 12.00

Wykład z fizyki

Wstęp wolny


23.09.2016 godz. 18.00

Gala Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „MocArt”

Wstęp wolny


29.09.2016

Spektakl przygotowany przez Szkołę Muzyczną M. Karłowicza z Katowic


30.09.2016

Jubileusz Pałacu Młodzieży w Katowicach – występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

Wejście za okazaniem wejściówki – informacja wkrótce

AKTUALNOŚCI

17.12.2016, godz. 19.00piotr_baltroczyk_0

Piotr Bałtroczyk
Premiera nowego programu „2016”

Bilety w cenie 55zł
do nabycia: ebilet.pl, biletynakabarety.pl, kupbilecik.pl, eventim.pl, biletin.pl,
Bileterie Sieci Empik

Informacje o wydarzeniu i biletach: Katarzyna Wojtas,
Event Manager:
katarzyna.wojtas@stageproduction.pl


01_podsum

Drodzy widzowie,

W sezonie artystycznym 2015/2016 przyjęliśmy prawie 45 000 tysięcy widzów – ogrom z nich to dzieci i młodzież z województwa Śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem Katowic.
Oglądaliśmy adaptacje lektur przygotowane m.in. przez Narodowy Teatr Edukacji, ale również pełne zabawy i szaleństw, pokazy klaunów, magików i barwnych przebierańców.

Wielkie bańki mydlane wznosiły się nad naszym sufitem, a białe króliki nie zawsze udawało się wyciągnąć z kapeluszy. Odwiedził nas Mały Książę (w produkcji PM: „Dobrze widzi się tylko sercem…” przygotowanej przez pracownie choreograficzną) oraz prosto z Nibylandii
– Piotruś Pan (w produkcji: „Podróże z Piotrusiem Panem” przygotowanej przez pracownię choreograficzną)
02_taniec

w pełnych magii, radości przedstawieniach, które poruszyły nie tylko rodziców ale wszystkich, którym udało się dostać na te niezwykłe wydarzenia (powtórki przewidziane są na wrzesień/październik 2016 roku). Dziecięco Młodzieżowy Teatr Muzyczny Protalent zaprosił w nasze progi Calineczkę, Małą Księczniczkę i złą Królową Śniegu, a co za tym idzie pełne sale uśmiechniętych, czasem lekko wystraszonych, czekających by doświadczyć cudów – dzieci. Najmłodszych widzów gościliśmy również na koncercie Arki Noego – śpiewała cała sala, a granica pomiędzy sceną a widownią została spontanicznie rozmyta. Nasi fizycy, biolodzy, chemicy zaprosili starszą młodzież na wędrówkę poprzez tajemnice fauny i flory oraz niezwykłe doświadczenia – odkryliśmy właściwości ciekłego azotu, helu i fluorescencyjnych lamp.

03_pPan

Wydarzenia te udowodniły, że Sala Teatralna to nie tylko miejsce artystycznych przeżyć ale również przestrzeń do poszerzania swojej wyobraźni. Licealiści, właśnie na deskach naszego teatru, mogli przypomnieć sobie, dlaczego Szekspir wciąż uważany jest za króla dramaturgów – w adaptacjach „Snu Nocy Letniej” (Teatr Psyche) i w „Wiele hałasu o nic” (PWST Bytom).

Ponadto uczniowie techników i szkół podstawowych z ciekawością poznawali kulisy teatru –właściwości lamp, stołów akustycznych, sztankietów i projektorów filmowych na zorganizowanej przez nas wycieczce z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Miniony sezon to również festiwale i spektakle, które z sukcesem udało nam się wraz z przyjezdnymi ekipami techników zaadoptować do wnętrza naszej Sali. To cztery spektakle,
które pokazaliśmy w ramach Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w tym,
najsławniejszy „Wujaszek Wania” zagrany przez sam Teatr Mały z St. Petersburga.
To właśnie u nas Ewelina Marciniak pokazała swój hipnotyzujący „Portret Damy” i to u nas
pojawił się obsypany nagrodami w całym kraju „Dybuk” Teatru Żydowskiego z Warszawy.

W czasie tegorocznych Ekotopii Kultury (czerwiec/lipiec 2016) mogliśmy zobaczyć zespoły z całego świata – m.in. Kolumbii, Kalkuty, Danii. W spektaklu „Middlesex” kolumbijski
reżyser wspaniale wykorzystał możliwości techniczne naszej Sali Teatralnej adaptując
świetlnie i przestrzennie części spektaklu, pozostawiając w spektaklu jego esencję –
transgresyjną treść i wielokulturowe wątki.

04_ekotop

Przez siedem dni festiwali zobaczyliśmy zarówno profesjonalnych tancerzy prezentujących swój wieloletni dorobek jak i szukających swojej drogi w eksperymentalnych formach młodych twórców. To do naszej Sali udało nam się zaprosić Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part wraz ze swoim dyrektorem Marcinem Herichem, który sprowadził do polski niesamowity teatr „wizji i ruchu” – Compagnie Mossoux-Bonté założony w 1985 roku przez aktorkę Nicole Mossoux i reżysera Patricka Bonté. Ich „Historia oszustwa” w większość zagrana w minimalistycznym białym kwadracie – pięć metrów na pięć zdemaskowała fałsz i obłudę współczesności, a dynamiczna gra aktorów zahipnotyzowała widzów, którzy jak urzeczeni jeszcze długo po zakończeniu spektaklu nie chcieli opuścić teatru.

05_PWST

Wyśmienicie układa nam się również współpraca z Teatrem Korez i organizowanym przez nich corocznie Katowickim Karnawałem Komedii. W ramach 9 edycji w naszej Sali mogliśmy zobaczyć dwa spektakle – „Wychowanka” Teatru Ludowego z Krakowa (która wymagała od nas wyciągnięcia, złożenia i ujarzmienia często niesfornej sceny obrotowej) oraz „Prapremiera Dreszczowca” Och Teatru z Warszawy. Jeśli chodzi o „Prapremierę…” – dawno nie gościliśmy na naszej scenie komedii tak śmiesznej ale i wymownej – genialnie diagnozującej środowisko teatralne, atmosferę premiery, tworzącej plejadę sklasyfikowanych charakterów – kąśliwą, ironiczną, prawdziwą.

Do tego wszystkiego plejada znakomitych polskich aktorów m.in: Izabela Dąbrowska, Adam Krawczuk, Andrzej Pieczyński, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, których kreacje z pewnością zapamiętamy. W naszej działalności nie zabrakło również spektakli kameralnych – granych w intymnej atmosferze widowni umieszczonej na samej scenie – był spektakl naszej wolontariuszki Pauliny Koniarskiej pt. „Kształt rzeczy”, były spektakle naszej pracowni teatralnej: .„O wilku i siedmiu koźlątkach” (Teatr WIR), „o Jednym utopcu) (Teatr ADHD), „Łysa śpiewaczka” (z powodzeniem i humorem połączone siły pracowni muzycznej i teatralnej), „Pomiedzy” (reż. A. Walny na zaproszenie PM i Fundacji Szafa Gra) była również kolejna edycja Biesiady Teatralnej, podczas której młodzież z całej polski prezentowała swoje spektakle.

06b_walnyT

Na naszym kinowym ekranie w ramach Salonu Kina Polskiego pokazywaliśmy „Kino na miarę XXI wieku” – kino polskie ostatnich minionych lat – staraliśmy się wyłapać trendy i
zmiany towarzyszące polskiej kulturze i społeczeństwu po 2000 roku. Był cykl o sąsiadkach
nieuchylający się od dyskusji o polsko-żydowskich stosunkach, zastanawialiśmy się w jaki
sposób starość jest pokazywana przez filmowców („Rysa”, „Jeszcze nie wieczór”),
świętowaliśmy również kolejne urodziny Andrzeja Wajdy pokazując jego najnowsze dzieła
(m.in. „Tatarak” oraz film biograficzny – „Róbmy zdjęcia!), prezentowaliśmy polskie filmy
nagrodzone na międzynarodowych festiwalach (m.in. „Obce ciało”, „Essentail Killing”)
wierząc. że nasza kinematografia zdobędzie jeszcze nie jedną statuetkę.

Kochamy dobre brzmienia więc z radością gościliśmy zespół Dżem, który charytatywnie zagrał na rzecz Hospicjum Cordis – wspaniały koncert z nutką nostalgii starych przebojów
jak i werwą utworów nowych zachwycił nas swoją pozytywna energią.
Znacie Jasmin Lavy?

07_Jasmin

Ta niezwykła wokalistka wykonująca muzykę sefardyjską inspirowaną flamenco zachwyciła nas swoją urodą, temperamentem i barwą głosu które zapamiętaliśmy jeszcze długo po zakończeniu Jazz Art. Festiwalu. Jak co roku, nasze zespoły muzyczne zaprezentowały się na
Zaduszkach Artystycznych – których motywem przewodnim była muzyka filmowa. Tych którzy słuchają Komedy, Kilara, Presnera czy Warsa wyłącznie w filharmoniach – zapraszamy do nas – wykonania z powiewem młodzieńczego entuzjazmu i nowatorstwa z pewnością można usłyszeć wyłącznie w takim miejscu jak Pałac Młodzieży.

Drodzy widzowie, rodzice, dziękujemy Wam, że przyprowadzacie do nas swoje pociechy
– zarówno jako odbiorców oferowanej przez nas sztuki i rozrywki jak i jako aktorów, śpiewaków, tancerzy – przyszłe gwiazdy sceny, które w pocie czoła pracują by nasza Sala Drodzy widzowie, dzieci i młodzieży uczęszczająca do nas na zajęcia – dziękujemy, że dzięki wam nasza praca jest tak barwna, że wraz ze swoimi instruktorami przygotowujecie dla nas
propozycje repertuarowe, które wzbogacają nasz program. Dziękujemy za waszą cierpliwość w uczeniu się techniki sceny, ustawiania światła, podpinania wam mikrofonów.
Pamiętajcie ta Sala jest dla Was – korzystajcie z niej z rozwagą, zaangażowaniem i dziecięcą radością.

Drodzy instruktorzy, nauczyciele, pasjonaci dziękujemy wam, że dzięki waszym wysiłkom
i zaangażowaniu powstają tak piękne twory. Dziękujemy za cierpliwą i twórczą współpracę
z techniką teatralną, która pozwala tworzyć nowe przedsięwzięcia.

Drodzy widzowie, odbiorcy oferowanych przez nas wydarzeń, dziękujemy, że od ponad dwóch lat zapełniacie naszą Salę, zarówno na wydarzeniach komercyjnych, wielkich galach jak i kameralnych pokazach sztuki dziecięcej, awangardzie – zarówno filmowej jak
i teatralnej. Pamiętajcie, że nasza sala zawsze oferuje Wam miejsce na widowni.

                     Miłka Deluga oraz Zespół Sali Teatralno-kinowej Pałacu Młodzieży w Katowicach