Teatr

Olga Chrzan

kontakt do nauczyciela: olga.chrzan@pm.katowice.pl

Grupy teatralne prowadzone przez Panią Olgę, spotykają się regularnie na platformach Webex oraz ZOOM. Informacje i linki do materiałów, przekazywane są także bezpośrednio za pomocą grup FB
W obecnej chwili Teatr Nieduży jest w trakcie opracowania materiałów do trailera spektaklu „Wizta Starszej Pani”, podczas gdy Teatr Nietakt pracuje nad nagraniem trailera i fragmentów spektaklu „Nagi Król” – praca odbywa się za pomocą platformy ZOOM.
Grupa Aktorska Interpretacja Piosenki pracuje nagrywając swoje teksty i piosenki w formacie mp4, a dzięki publikacji ich na grupie zajęciowej FB mamy możliwość omaiwania pracy indywidualnej uczestników.
Zajęcia odbywają się zgodnie z niniejszym harmonogramem:
pn. 17.oo – Teatr Piosenki  SZEPT – z udziałem obojga prowadzących, Bogdana Kosiena i Olgi Chrzan
wt. 17.oo – Teatr Nieduży
śr. 16.3o – Mała Akademia Teatralna – z udziałem obu prowadzących Olgi Chrzan i Niny Wolskiej – Pruszowskiej
czw. 18.oo – Teatr Nietakt
pt. 17.oo – AIP
Wszelkie zmiany godzin podawane są na bieżąco na grupach FB.

Michał Czorny

kontakt do nauczyciela: michal.czorny@pm.katowice.pl

Wychowankowie Pana Michała otrzymali listę spektakli online oraz filmów które warto obejrzeć. W przygotowaniu są również najświeższe wersje scenariuszy. Młodzież przygotowała również swoje teksty na wideo, z podkładem z offu swoich partnerów scenicznych (nagranych w mp3). W ten sposób dodatkowo uczą się czegoś, co dziś nazywa się self-tape i jest wykorzystywane równie często do castingów, co forma tradycyjna (face to face).


Jolanta (Nina) Wolska-Pruszowska

kontakt do nauczyciela: 
jolanta.wolska-pruszowska@pm.katowice.pl

Pani Nina do kontaktu z uczestnikami swoich zajęć wykorzystuje wcześniej istniejące bądź specjalnie w tym celu utworzone grupy konwersacyjne na messengerze. Tą drogą, jak również mailowo przesyła podopiecznym materiały do pracy (propozycje zadań do wykonania, teksty literackie oraz linki do ćwiczeń, spektakli teatralnych, słuchowisk czy animacji) po czym wspólnie z wychowankami rozmawia i analizuje wykonane zadania i obejrzane przedstawienia „spotykając się” z nimi na platformach Zoom i Webex. Jest to doskonały czas, aby pogłębić wiedzę teoretyczną z zakresu teatru, filmu i literatury oraz nadrobić zaległości związane z innymi rodzajami teatru. Zatem czas kwarantanny to czas oglądania mistrzowsko wyreżyserowanych spektakli w doborowej obsadzie, gdyż najczęściej występują w nich najlepsi polscy aktorzy zarówno starszego jak i młodego pokolenia. To czas analizy czym różni się teatr telewizji od  teatru „na żywo”, czas rozmów o możliwościach technicznych tj: efekty specjalne czy rola kamery w kreowanej przez sztab ludzi rzeczywistości teatralnej oraz o wymuszonej tego typu realizacją specyfice gry aktorskiej. Oprócz teatru telewizji młodzież odkrywa inne rodzaje teatru m.in: teatr lalkowy czy teatr cieni oraz inne formy sztuki dramatycznej jak np. słuchowisko, na które nie było zbyt wiele czasu w trakcie trwających na sali zajęć praktycznych poświęconych przede wszystkim rozwojowi warsztatu aktorskiego samych uczestników i tworzeniu przedstawienia. Nie znaczy to jednak, że plan zajęć ogranicza się tylko do teorii. Wręcz przeciwnie: zdobyta wiedza przekłada się na działanie: uczestnicy uczą się pisać opowiadania, tworzą scenariusze na podstawie własnych bądź proponowanych przez panią Ninę tekstów literackich. W planach również nagranie etiud z wykorzystaniem techniki animacji stosowanej w teatrze lalek czy teatrze cieni oraz nagranie wizytówki: indywidualnej prezentacji, która to umiejetność, może się okazać bardzo przydatna w przyszłości. Jest też sporo pracy przy nagrywaniu monodramów osób, które  zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego Małego OKR’u i który, zgodnie z regulaminem zostanie przeprowadzony w sposób zdalny. A jeśli chodzi o sam teatr to kolejnym krokiem będzie odkrywanie awangardy teatralnej m.in: Gardzienice online!