ŻYWA BIBLIOTEKA

Pałac Młodzieży w Katowicach po raz pierwszy współorganizuje wraz z Stowarzyszeniem Nasze Osiedle Ścigały – Żywą Bibliotekę/Human Library.
Spotkanie odbędzie się w dniu 8 grudnia 2022 r. w godzinach: 11:00-16:00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach ul. Mikołowska 26, 2 piętro – sala marmurowa.

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię, orientację seksualną, kolor skóry, poglądy, etc. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie „wypożyczyć” ją na 30-minutową rozmowę.

Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem
i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką książkę, wchodząc z nią w dialog, konfrontuje swoje wyobrażenie o niej, zmienia postrzeganie i nastawienie.

Spotkanie z Żywą Książką, to początek poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych, pozwalający odpowiedzieć na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy, ani odwagi zadać.

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice promuje tolerancję wobec różnorodności, kulturę wzajemnego szacunku i dialogu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W tym roku Żywymi Książkami będą: osoba biseksualna, gej, osoba z chorobą alkoholową, osoba chorująca na epilepsję, osoba chorująca na depresję, Szkot – tatuażysta, osoba niewidoma, Żyd, osoba z zaburzeniami odżywiania, człowiek motyl.

Serdecznie zapraszamy.