Dziecięca Przestrzeń Wyobraźni

„Dziecięca Przestrzeń Wyobraźni” to sala, której celem jest stworzenie dziecku oraz rodzicowi przestrzeni do wspólnej zabawy i kreatywnego spędzenia czasu , a także wspieranie ich przez specjalistów (psychologa i pedagoga) we wszechstronnym rozwoju dziecka. Ważnym aspektem jest również możliwość odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji.
W sali odbywają się różne zajęcia m.in. Senso-Książka/ Sensoplastyka – dla grup zorganizowanych dzieci z rodzicami, które wprowadzą najmłodszych czytelników w świat zabawy sensorycznej z wykorzystaniem muzyki i ruchu. Podczas zajęć dzieci będą bawiły się z rodzicem, posługując się różnymi materiałami. W całą zabawę wpleciony zostanie temat książki, którą dzieci również będą mogły bawić się i oglądać. Na zajęciach maluchy będą mogły wykazać się swoją kreatywnością oraz dobrą zabawą, a przy okazji rozwinąć swoje kompetencje intrapersonalne jak i interpersonalne. Dopełnieniem innowacji są zajęcia, podczas których rodzic pracuje i bawi się razem z dzieckiem:

 

REGULAMIN

  1. Wejście na salę jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
  2. Warunkiem korzystania z Dziecięcej Przestrzeni Wyobraźni jest zapoznanie się rodzica lub  dorosłego opiekuna (zwanego dalej rodzicem) z poniższym Regulaminem.
  3. Przeznaczeniem sali jest stworzenie dziecku i rodzicowi przestrzeni do wspólnej zabawy i kreatywnego spędzenia czasu oraz wspieranie dziecka i rodzica przez specjalistów we wszechstronnym rozwoju dziecka.
  4. Z sali mogą korzystać dzieci w wieku 1-6 lat wyłącznie pod opieką rodziców.
  5. W czasie przebywania w sali rodzic ponosi odpowiedzialność za dziecko oraz wypożyczone gry i zabawki. Za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają ich rodzice i są oni zobowiązani do naprawy bądź odkupienia uszkodzonych urządzeń i zabawek.
  6. Pracownicy dyżurujący w sali nie zapewniają opieki i nadzoru nad dziećmi przebywającymi w sali. Pełniący dyżur nauczyciel wspomaga/wspiera rodzica w doborze narzędzi (gier, zabawek) odpowiednich do wieku i potrzeb dziecka.
  7. Sala jest czynna zgodnie z harmonogramem umieszczonym przed salą, ponadto w sali, w danym momencie, może przebywać maksymalnie 20 osób.
  8. Sala jest powszechnie dostępna dla rodziców i dzieci – nie obowiązują wcześniejsze zapisy, jednak decyzję o możliwości skorzystania z sali podejmuje dyżurujący nauczyciel – wchodząc do sali w pierwszej kolejności należy zgłosić się do nauczyciela.
  9. W sali w określonych dniach i godzinach dyżur pełni psycholog i pedagog wspierający rodzica i nauczyciela (harmonogram umieszczony przed salą).
  10. Gry i zabawki podaje nauczyciel dyżurujący. Ostateczną decyzję i odpowiedzialność za wybór gry, zabawki i dostosowanie jej do wieku i możliwości dziecka ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo dziecka ponosi rodzic.
  11. Wypożyczone gry i zabawki należy zwrócić do nauczyciela dyżurującego, najpóźniej 30 minut przed zamknięciem sali w celu sprawdzenia ich kompletności.
  12. Niedozwolone jest:
  • wchodzenie do sali w obuwiu (dotyczy to zarówno rodziców, jak i dzieci) – obuwie można zostawić w szafce przed salą;
  • wchodzenie do sali w okryciu wierzchnim – należy je zostawić w szatni na parterze Pałacu Młodzieży;
  • wnoszenie: toreb, plecaków, worków, wózków, laptopów, własnych zabawek, opakowań oraz innych przedmiotów ze szkła lub metalu;
  • wprowadzanie zwierząt;
  • wnoszenie oraz spożywanie w sali produktów spożywczych;
  • korzystanie z telefonu komórkowego w sali;
  • używanie sprzętu znajdującego się w sali do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem;
  • samodzielne uruchamianie urządzeń elektrycznych i elektronicznych;
  • korzystanie z urządzeń i wyposażenia w sposób zagrażający bezpieczeństwu;
  • zaśmiecanie sali;
  • niszczenie wyposażenia.

13. Kwestie sporne, nieobjęte regulaminem lub wymagające dodatkowych interpretacji rozstrzyga Dyrektor Pałacu Młodzieży.