TAŃCE NARODOWE

ZESPÓŁ  FOLKLORYSTYCZNY  ŚLĄZACZEK


Na początek kilka słów na temat podziału na tańce narodowe i regionalne.

TAŃCE NARODOWE jak sama nazwa mówi, tańczył cały naród, tzn, że zasięg tych tańców obejmował bez mała całą Polskę. Mamy 5 tańców narodowych: POLONEZ, MAZUR, KRAKOWIAK, KUJAWIAK i OBEREK.

TAŃCE REGIONALNE tańczono w określonym regionie kraju np. „Hajduk” na żywieczczyźnie. Oczywiście jest wiele tańców regionalnych, które są w różnych odmianach tańczone na dość dużym obszarze kraju. Np. „Trojak” jest tańczony na całym obszarze Śląska, ale ma różne odmiany w zależności od podregionu, a nawet może mieć inną nazwę, np. w Beskidzie Śląskim jest znany pod nazwą „Chustkowy”.

Oczywiście w różnych regionach kraju spotkamy np.oberka lubelskiego, czy łowickiego – jest to taniec regionalny nie narodowy. Sposób wykonania tych tańców różni się, mimo takiej samej nazwy. Tak samo z Krakowiakiem spod krakowskiej wsi. Jego sposób wykonania będzie się różnił od Krakowiaka określanego mianem narodowego.\uD83D\uDE00


OBEREK
W zamieszczonym materiale filmowym tancerze przypomną Wam figury: krok podstawowy po prostej i w obrocie, od sie do sie, krok z hołupcem, kolebany, wyrzuty nógi w tył (chłopcy), obroty w miejscu, miotła, przeskoki, które my również wykonujemy w naszym Oberku ( taniec z wiadrami i finał), choć w innym układzie tańca
Zwrócili uwagę na sposób wykonywania kroku podstawowego z mocnym wyrzutem podudzia w tył – taki sposób tańczenia jest charakterystyczny dla oberka narodowego, natomiast w tańczonym przez nas oberku łowickim (regionalnym) krok podstawowy wykonuje się płasko, lub z lekkim uniesieniem podudzia w tył

Dla porównania możecie sobie obejrzeć naszego oberka – film zamieszczony w materiale o Kujawiaku ( układ: Kujawiak+Oberek)


POLONEZ

przypomnienie – kroki podstawowe, ułożenia rąk w parze  –    ZOBACZ  FILM

Po powtórzeniu kroków, czas na figury.
Jak pamiętacie figury w Polonezie oparte są na rysunku scenicznym kilku par. W zamieszczonym poniżej filmiku możecie zobaczyć kilka takich figur, jak: para za parą, pary po kole w prawo, w lewo, partnerka w prawo, partner w lewo itp.
Zwróćcie proszę uwagę na sposób ustawienia w parze, na ukłony przy „rozstaniu” partnerów w parze i oczywiście na ugięcie kolan w przedtakcie ( na „i”)
Przyszedł czas na przypomnienie rysunku tańca. Poniżej Polonez zatańczony przez Was w czasie koncertu „Polska niepodległa- utracona, odzyskana” w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w lutym 2019r.

KUJAWIAK

Odmiany kroku podstawowego – Bardzo proszę byście uważnie obejrzeli poniższy materiał filmowy, a następnie powtórzyli wszystkie odmiany kroku podstawowego – tak jak robiliśmy to na zajęciach w Pałacu

Gdy już powtórzycie różne wiarianty kroku podstawowego, czas na figury. W zamieszczonym materiale tancerze przypomną Wam figury: kolebana,zalotna, zakrzesanie, krok z obłoczkiem, które my również wykonujemy w naszym Kujawiaku, choć w innym układzie tańca.


Gdy już powtórzycie i wyćwiczycie kroki i figury w Kujawiaku – czas na przypomnienie naszego układu tańca. Jest to fragment suity łowickiej z ubiegłorocznego Festiwalu Folklorystycznego „O Puchar Czarnych Diamentów” w sali teatralnej PM. Spróbujcie wyłapać z układu tańca wszystkie figury, o których była mowa. Czekam z niecierpliwością na Wasze odpowiedzi.

ZOBACZ  FILM