Lodowate chmury mogły utrzymać na Marsie wystarczające warunki dla rzek i jezior

Jedna z wielkich tajemnic współczesnej nauki o kosmosie została zgrabnie podsumowana przez widok z łazika Perseverance NASA, który właśnie wylądował na Marsie Mars w dniu  dzisiejszym pustynną planetą, a  pomimo to łazik osiadł tuż obok starożytnej delty rzeki.

Pozorna sprzeczność intryguje naukowców od dziesięcioleci, zwłaszcza że w tym samym czasie, gdy Mars miał płynące rzeki, docierało do niego mniej niż jedna trzecia światła słonecznego, jakie cieszymy się dzisiaj na Ziemi.

Korzystając z modelu 3D atmosfery całej planety,  zespół naukowców zabrał się do pracy. Odkryli, że brakującym elementem była ilość lodu na ziemi. Gdyby istniał lód pokrywający duże części Marsa, spowodowałby  wilgoć na powierzchni, która sprzyjałaby chmurom na niskich wysokościach, które nie są uważane za bardzo rozgrzewające planetę (lub nawet mogą je ochłodzić, ponieważ chmury odbijają światło słoneczne z dala od planety).

Ale jeśli są tylko płaty lodu, na przykład na biegunach i na szczytach gór, powietrze na ziemi staje się znacznie bardziej suche. Takie warunki sprzyjają powstawaniu wysokich warstw chmur – chmur, które mają tendencję do łatwiejszego ogrzewania planet.

Wyniki modelu pokazały, że naukowcy być może będą musieli odrzucić niektóre kluczowe założenia oparte na naszej własnej, konkretnej planecie.

„W modelu te chmury zachowują się w sposób bardzo nie-ziemski” – powiedział Kite – kierownik zespołu naukowców. „Budowanie modeli opartych na intuicji ziemskiej po prostu nie zadziała, ponieważ nie jest to wcale podobne do obiegu wody na Ziemi , w którym woda szybko przemieszcza się między atmosferą a powierzchnią”.

Tutaj na Ziemi, gdzie woda pokrywa prawie trzy czwarte powierzchni, woda przemieszcza się szybko i nierównomiernie między oceanem a atmosferą i lądem – poruszając się w wirach, co oznacza, że ​​niektóre miejsca są w większości suche (Sahara), a inne nawodnione (Amazonka). W przeciwieństwie do tego, nawet u szczytu swojej zdolności do zamieszkania, Mars miał znacznie mniej wody na swojej powierzchni.

„Opracowany model sugeruje, że gdy woda dostanie się do wczesnej atmosfery marsjańskiej, pozostanie tam przez dość długi czas – bliżej roku – co stwarza warunki dla długowiecznych chmur na dużych wysokościach ” – powiedział Kite.

Łazik Perseverance, który niedawno wylądował na Marsie,  powinien być w stanie przetestować ten pomysł na wiele sposobów, na przykład analizując kamyki w celu zrekonstruowania przeszłego ciśnienia atmosferycznego na Marsie.

Zrozumienie całej historii o tym, jak Mars zyskał i stracił ciepło i atmosferę może pomóc w poszukiwaniach innych światów nadających się do zamieszkania – powiedzieli naukowcy.


Na podstawie: https://phys.org/news/2021-04-icy-clouds-early-mars-rivers.html