BIOLOGIA

Filmy poniżej przedstawiają zagadnienia, które realizujemy w pracowni na zajęciach interdyscyplinarnych (biologia, chemia, fizyka, matematyka) pt. „Nauka dla ciekawskich”. Jeden z tematów to „Barwy i kształty”. 

Kolory nie istnieją
–  jak widzi nasze oko?

Jak powstają kolory?

Jak widzą zwierzęta?


Pozostajemy w tematyce „Barw i kształtów”.  Przedstawiamy jedną z niezwykle ciekawych strategii przyrodniczych stosowaną przez zwierzęta po to, aby przetrwać w skomplikowanej sieci zależności występującej w ekosystemach.

Mistrzowie kamuflażu:


Jeśli przeprowadzamy jakiś eksperyment czy to dla zabawy czy do konkursu bądź olimpiady stosujemy się do pewnych zasad, które określamy etapami eksperymentu biologicznego.
Przypomnijmy sobie zatem:

Etapy eksperymentu biologicznego


Teraz trochę zabawy z mikroskopem, który bardzo często wykorzystujemy na naszych zajęciach. Jeśli macie go też w domu to zachęcamy do  obserwacji mikroskopowych w wolnym czasie.
Co ciekawego można zaobserwować? Na przykład zjawisko plazmolizy i deplazmolizy w komórkach moczarki. Roślina ta często jest hodowana w akwariach. Rośnie też w naszych stawach, ale o tej porze roku jest trudno dostępna. Proponujemy film, w którym dokładnie przedstawiono wykonanie preparatu do obserwacji i pokazano zdjęcia spod mikroskopu. Zwróćcie uwagę na zachowanie chloroplastów w komórkach moczarki w różnych roztworach. Film jest komentowany po rosyjsku, ale obraz dokładnie oddaje istotę eksperymentu, tak że łatwo go można zrozumieć. Podobny eksperyment można wykonać z liśćmi spichrzowymi cebuli. Jedną i drugą roślinę wykorzystujemy do eksperymentowania na naszych zajęciach w pracowni.

Plazmoliza i deplazmoliza w komórkach moczarki

A ten film wyjaśnia nam co dzieje się w komórkach roślin pod wpływem rożnych roztworów:
Na czym polega osmoza?


Bardzo ciekawe są obserwacje organizmów żywych pod mikroskopem. Czy istnieje życie w kropli wody? Oczywiście! Na filmie zobaczycie przykłady takich organizmów. Wielokrotnie obserwowaliśmy je także na naszych zajęciach. Do obserwacji można wykorzystać kroplę z rowu (tak jak w filmie) ale także kroplę z zapuszczonego akwarium lub kroplę z wazonu, w którym długo stały cięte kwiaty i nie wymieniano w nim wody. Można także założyć specjalne hodowle, np. hodowlę sianową.

Kropla wody pod mikroskopem

Jeśli nie macie mikroskopu, to możecie skonstruować go sami   Może za jego pomocą uda Wam się coś ciekawego zaobserwować? My nie próbowaliśmy, bo mamy całkiem dobre w pracowni

Zrób z telefonu MIKROSKOP za 4 zł


BIOLOGICZNE ROZMAITOŚCI DLA KAŻDEGO

LUBIMY QUIZY
– zabawa, zabawa…
MOŻE SIĘ PRZYDAĆ
– to dobrze jest wiedzieć
WARTO POSŁUCHAĆ
–co nowego w biologii?
WARTO PRZECZYTAĆ
– co nowego w biologii?
A MOŻE DO MUZEUM?
– wirtualne zwiedzanie
EKODZIECIAKI
– ekologia na wesoło nie tylko dla dzieci

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE W PRACOWNI BIOLOGII