Uczestnicy zajęć Pracowni Medialnej

„Trudny temat, weź -to na warsztat”

Warsztaty filmowe na trudny temat – tym zagadnieniem zajmowali się gimnazjaliści z Pracowni Medialnej w katowickim Pałacu Młodzieży w dniu 20 lutego 2017
Warsztaty z wykorzystaniem filmu jako narzędzia w dyskusji o istotnych kwestiach współczesnego świata, przeprowadziła Katarzyna Czubińska. Młodzież mogła obejrzeć filmy, które poruszały temat agresji i braku tolerancji oraz szeroko je zanalizować. Efektem warsztatów było stworzenie storyboardów do własnych filmów inspirowanych tematyką poruszana na zajęciach.


Uczestniczka zajęć filmowych i dziennikarskich w Pałacu Młodzieży w Katowicach wydała książkę: „Przystanek Barcelona”.

Nie jest ona typowym spacerownikiem, ale zbiorem własnych fiszek, notatek, subiektywnych ocen, ułożonych tak, aby odbiorca mógł nawigować po morzu informacji. Jak sama mówi: Miło się czyta, w kontekście książki, że ma się talent szperacza i podglądacza. To prawda, lubię szperać, zaglądać na margines, na śmietnik. A śmietnika i brudu oczywiście w książce nie mogło zabraknąć. Zdradzę, że jest w niej też Barcelona romantyczna, jest muzyka, kuchnia, są ludzie, są dziwne budynki, jest życie…Poza tym – niezliczona ilość informacji praktycznych i linków.

Katarzyna Wolnik Vera – ur. w 1979 r. w Katowicach. Od 2009 r. mieszka w Barcelonie. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Dziennikarka, blogerka i fotograf, organizatorka ślubów i zaręczyn w Barcelonie, autorka książki Przystanek Barcelona (Burda, National Geographic Polska, Warszawa 2014).

Były uczestnik zajęć dziennikarskich, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż – Łukasz Stec wydał książkę pt. „Psychoanioł w Dublinie”.

„Psychoanioł” to zwycięzca plebiscytu na ulubioną polską powieść. Recenzja książki : „Fani miksów gatunkowych również będą powieścią Steca usatysfakcjonowani, bowiem mamy tu nieco kryminału, sporo fantastyki, wątki romantyczne (z tymi w kociej wersji włącznie) i groteskę. Wszystko to razem podane jest w humorystycznej formie, która idealnie to wszystko łączy i sprawia, że żal rozstać się z książką”

Jak mówi autor: „Psychoanioł w Dublinie” to opowieść bardzo dynamiczna, a do tego najbliżej jej do komedii. Dublin zdecydowanie do tego pasuje. To miasto pełne energii, spontaniczne, gościnne, ale czasami również trochę melancholijne. Tylko tu mógł „zniebozstąpić” anioł-nicpoń mający sztuczne skrzydła, palący papierosy, pijący piwo i zabawiający się na wyścigach konnych. Sam mieszkałem w Dublinie przez rok, a miasto dosyć szybko stało się jednym z moich ulubionych miejsc, głównie dzięki jego mieszkańcom, ale też dzięki niesamowitym przedmieściom położonym wzdłuż linii brzegowej morza. Chociaż, czy to miało aż taki wpływ na umiejscowienie akcji w Dublinie? Ten prawdziwy powód jest zupełnie inny. Został szczegółowo opisany w książce, na samym jej końcu…

Rocznik 1982, autor zbioru opowiadań „Bimber”; publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie”, „Kulturze” i „Pograniczach”. Mieszkał w Katowicach, Bytomiu, Dublinie, Wrocławiu, Five Oak Green, Las Palmas de Gran Canaria, Krakowie, obecnie w Warszawie.