Balet

Pierwszy występ w tym roku!!!! Zaduszki Artystyczne

nasze zajęcia

TANIEC KLASYCZNY

 

Taniec klasyczny (akademicki) to specyficzna forma tańca, zwana też baletem. Różnica polega na tym, że termin balet odnosi się do spektaklu odbywającego się na scenie, natomiast termin taniec klasyczny odnosi się do techniki, jakiej używają tancerze. Taniec klasyczny wywodzi się z renesansowych tańców dworskich udoskonalonych na dworze Ludwika XIV, który wykształcił pierwszych zawodowych choreografów i pedagogów.W okresie romantyzmu, kiedy tancerki zaczęły używać usztywnionych baletek zwanych pointami, dzięki którym mogły wspinać się na czubki palców.

Nasza propozycja to  stworzenie grupy baletowej która będzie się opierała na zasadach tańca klasycznego ale również stopniowo będziemy wprowadzać inne techniki taneczne. Najważniejsza będzie satysfakcja i pasja do sztuki tanecznej. 

 

 

 

 

Prowadzacy:

Jolanta Chavez

 

 

Tancerka, choreograf. Kwalifikacje zawodowe zdobywała w prywatnej Szkole Baletowej M. M. Szewczenki w Gliwicach (w której przez kilka lat prowadziła zajęcia jako instruktor tańca)  Absolwentka Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach oraz Teatrologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła Choreograficzne  Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim- Prowadzenie Zespołów Tanecznych- specjalizacja – taniec współczesny. Kwalifikacje zawodowe zdobywała równeż  w Alvin Ailey Center i Broadway Studio Center (USA). W amerykańskich szkołach uczyła się technik modern dance, amerykańskiego stepu, baletu klasycznego, afro dance oraz zasad improwizacji.

Pracowała w Operetce Gliwickiej, a od 25 lat jest członkiem zespołu baletowego w Teatrze Rozrywki; gdzie występuje w większości repertuaru. Zajmuje się również choreografią przy koncertach sylwestrowych; Jest autorką układów choreograficznych w spektaklach „Canterville Ghost” oraz „Pomalu, a jeszcze raz!” w Chorzowie  i w warszawskim Teatrze „Capitol”  . Jest autorką ruchu scenicznego do „ Na końcu tęczy”. Współpracowała z Michałem Smolorzem, tworząc choreografię do widowiska muzycznego „Album rodzinny Erwina Respondka”. Pracowała przy realizacji teledysku  IRoksany  „City Silesia”

Jest instruktorem tańca i prowadzi warsztaty taneczne, współpracując z wieloma ośrodkami kulturalno-oświatowymi.

Z młodzieżą zrealizowała;

Spektakl baletowy:   „Mały Książę” Musicale:  „Ulica marzeń” , „Ulis-sesja, czyli powtórka z Odysei”. Spektakle muzyczno- słowne: „Muzyka pustej niedzieli”, „Na krawędzi snu”, „Teatr… Nie! Kino Nie! to co? CYRK!!!”, „Hello mr Andersen” Widowisko plenerowe:   „ Historia rozbójnika Ondraszka”